Home2003 Race Calendar2003 Race ResultsAnnouncementsVolunteer Now!Job Openings

 
      8th Annual TROOPER BIATHLON - May 8, 2011

For questions about results only please email info@triandduit.com

Overall by Distance: Duathlon

Place   Bib    Name                          City                         Division             Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       65     HALSTEAD, Michael             STONE RIDGE NY               1st Place Male       12:26.326    00:18.748    0:36:55.408    00:16.532    13:06.635    1:03:03.649
2       79     BRUNDAGE, Nick                KINGSTON NY                  2nd Place Male       11:58.435    00:22.502    0:38:03.748    00:20.403    12:41.538    1:03:26.626
3       76     TANZI, Michael                LAGRANGEVILLE NY             3rd Place Male       11:24.770    00:26.759    0:39:33.426    00:23.882    11:59.285    1:03:48.122
4       62     ROHEL, Rob                    BRANCHVILLE NJ               M 30-34              12:08.003    00:27.106    0:39:49.540    00:24.966    13:02.854    1:05:52.469
5       10     RITTER, Adam                  POUGHKEEPSIE NY              M 25-29              12:08.428    00:39.486    0:39:35.294    00:23.131    13:11.662    1:05:58.001
6       19     DE LUCCIA, Mark               HIGHLAND NY                  M 35-39              13:20.858    00:23.311    0:39:25.896    00:20.107    13:43.350    1:07:13.522
7       70     CHAN, Henry                   FISHKILL NY                  M 30-34              12:27.332    00:29.391    0:40:03.092    00:28.808    13:55.910    1:07:24.533
8       38     COSTLEY, Scott                ROSENDALE NY                 M 40-44              12:55.220    00:39.694    0:39:32.976    00:33.967    13:49.733    1:07:31.590
9       49     VERDESI, Peter                BEACON NY                    M 40-44              12:27.795    00:33.832    0:41:14.965    00:30.188    13:19.214    1:08:05.994
10      94     WALDON, Eric                  KERHONKSON NY                M 30-34              12:25.807    00:37.157    0:42:16.041    00:30.186    13:14.721    1:09:03.912
11      40     BINNIE, Andrew                RHINEBECK NY                 M 35-39              12:59.590    00:19.591    0:41:46.036    00:21.841    13:41.643    1:09:08.701
12      78     MCGOVERN, John                KINGSTON NY                  M 45-49              13:05.011    00:36.068    0:41:18.930    00:22.244    14:04.083    1:09:26.336
13      69     RUGE, Erica                   RHINEBECK NY                 1st Place Female     13:10.164    00:26.566    0:41:54.498    00:26.575    13:44.454    1:09:42.257
14      61     BURGESS, Ed                   NEWBURGH NY                  M 45-49              13:36.239    00:47.939    0:39:51.218    00:32.694    15:05.005    1:09:53.095
15      50     GUEREN, Mark                  NEWBURGH NY                  M 35-39              13:29.327    00:25.321    0:40:10.331    00:31.864    16:02.012    1:10:38.855
16      24     ORDISH, Robert                FREEHOLD NY                  M 25-29              13:24.077    00:37.902    0:42:15.197    00:17.606    14:32.280    1:11:07.062
17      82     STARK, Jeff                   WESTTOWN NY                  M 50-54              13:12.829    00:36.651    0:42:10.643    00:27.392    14:49.767    1:11:17.282
18      9      STATHERS, Michelle            POUGHKEEPSIE NY              2nd Place Female     13:41.437    00:40.067    0:43:24.140    00:30.380    13:59.644    1:12:15.668
19      30     WEINBERG, Gregory             NEW YORK NY                  M 40-44              13:03.722    00:41.792    0:44:07.617    00:38.646    13:52.707    1:12:24.484
20      68     FOSTER, Dennis                PLEASANT VALLEY NY           M 50-54              13:51.538    01:13.007    0:41:22.880    00:39.308    15:20.149    1:12:26.882
21      152    FOSTER / BELL-TALHELM         KINGSTON NY                  Female Relay         13:49.431    00:29.990    0:43:56.699    00:25.062    14:02.073    1:12:43.255
22      26     CARR, Caleb                   RED HOOK NY                  M 25-29              13:08.236    00:26.138    0:44:19.929    00:19.617    14:35.711    1:12:49.631
23      47     SPIEZIO, Christene            BLOOMINGTON NY               3rd Place Female     13:43.405    00:36.626    0:44:34.319    00:45.525    14:31.496    1:14:11.371
24      45     DURGIN, Nathan                ELKA PARK NY                 M 18-24              13:05.722    00:46.576    0:45:47.787    00:44.669    13:58.061    1:14:22.815
25      13     REDMOND, Joseph               BROOKLYN NY                  M 30-34              12:53.493    00:52.997    0:46:06.195    00:33.927    13:59.825    1:14:26.437
26      33     QUINN, Michael                PORT JERVIS NY               M 45-49              14:29.419    00:46.918    0:43:31.747    00:34.408    15:21.107    1:14:43.599
27      44     HINKEY, Peter                 ELKA PARK NY                 M 18-24              13:33.453    00:26.113    0:46:13.147    00:16.082    14:14.816    1:14:43.611
28      168    ALNWICK / LEEN                COPAKE NY                    Male Relay           13:06.148    00:21.253    0:47:49.545    00:19.783    13:15.011    1:14:51.740
29      51     FERNEKES, David               POUGHKEEPSIE NY              M 50-54              14:07.380    00:37.841    0:44:55.900    00:35.218    14:42.364    1:14:58.703
30      87     KAUFFMAN, Jeffry              LAGRANGEVILLE NY             M 40-44              13:32.910    01:18.588    0:45:02.576    00:58.386    14:20.658    1:15:13.118
31      75     YAMONE, Micky                 NEWBURGH NY                  M 30-34              14:03.218    00:52.559    0:44:39.320    00:42.670    15:04.872    1:15:22.639
32      42     KAISER, Leonard               ELKA PARK NY                 M 18-24              13:33.367    00:26.972    0:45:57.495    00:24.304    15:03.403    1:15:25.541
33      22     MOSCICKI, Adam                NEW PALTZ NY                 M 25-29              13:50.748    00:34.701    0:45:00.320    00:43.949    15:19.610    1:15:29.328
34      154    FERGUS / CONSTON              PLEASANT VALLEY NY           Coed Relay           11:32.078    00:20.581    0:51:57.082    00:13.415    11:32.589    1:15:35.745
35      32     PAPE, Bill                    COTTEKILL NY                 M 60-64              15:37.809    00:36.248    0:43:09.152    00:31.510    15:44.761    1:15:39.480
36      36     DUFFY, Chad                   SAUGERTIES NY                M 30-34              14:33.758    00:52.826    0:45:04.580    00:34.143    15:08.546    1:16:13.853
37      92     DEMIS, Jim                    NEW PALTZ NY                 M 45-49              14:16.931    00:53.225    0:46:24.817    00:34.060    14:07.506    1:16:16.539
38      35     KORTRIGHT, Paul               KERHONKSON NY                M 50-54              13:02.624    00:58.395    0:48:16.791    00:39.864    13:51.513    1:16:49.187
39      41     MEYER, John                   VALATIE NY                   M 35-39              15:26.137    00:49.508    0:42:44.688    00:45.745    17:04.422    1:16:50.500
40      72     SHASHATY, Bill                STONE RIDGE NY               M 40-44              14:44.183    00:54.985    0:44:17.256    00:43.558    16:28.208    1:17:08.190
41      90     SHEELEY, Patrick              HIGH FALLS NY                M 40-44              14:34.597    00:46.237    0:45:35.682    00:57.229    15:15.866    1:17:09.611
42      167    REULET                        SARATOGA SPRINGS NY          Coed Relay           15:08.192    00:28.820    0:46:26.142    00:23.162    15:16.803    1:17:43.119
43      8      MURPHY, Dan                   LAGRANGEVILLE NY             M 45-49              14:44.624    00:51.517    0:45:27.693    00:56.106    15:50.164    1:17:50.104
44      28     WEBER, David                  BALDWIN NY                   M 30-34              13:54.589    01:07.438    0:46:51.593    01:10.311    15:04.175    1:18:08.106
45      73     MILLER, Richard               NEW YORK NY                  M 55-59              15:14.893    00:56.490    0:44:23.380    01:00.545    16:38.915    1:18:14.223
46      39     ARNONE, Ken                   POUGHKEEPSIE NY              M 45-49              13:43.971    00:48.596    0:48:20.026    00:32.933    15:13.323    1:18:38.849
47      161    KORTRIGHT / HINCKLEY          KERHONKSON NY                Coed Relay           16:42.537    00:17.811    0:44:34.207    00:16.065    16:54.673    1:18:45.293
48      158    MEYERS                        SAUGERTIES NY                Coed Relay           13:37.798    00:34.575    0:49:10.890    00:25.761    15:15.352    1:19:04.376
49      54     GOLDBERG, Paul                RIDGEWOOD NJ                 M 55-59              15:02.707    00:49.578    0:46:36.681    00:39.779    16:21.245    1:19:29.990
50      162    MURPHY / ZALOCKI              RENSSELAER NY                Male Relay           14:57.172    00:31.243    0:48:44.045    00:27.789    15:17.352    1:19:57.601
51      155    BIGLER / PRINDLE              LAKE KATRINE NY              Male Relay           13:01.007    00:23.737    0:53:04.437    00:17.026    13:36.878    1:20:23.085
52      23     HERBERT, Glenn                KINDERHOOK NY                M 50-54              15:51.879    01:01.089    0:45:53.601    00:54.989    16:59.192    1:20:40.750
53      58     KANDIEL, Kristin              PEEKSKILL NY                 F 30-34              15:20.186    00:33.781    0:47:47.343    00:29.113    16:37.620    1:20:48.043
54      12     MICHAEL, James                NEW PALTZ NY                 M 40-44              14:55.580    00:56.199    0:48:34.319    00:39.410    15:48.727    1:20:54.235
55      55     SULLIVAN, Dennis              TROY NY                      M 55-59              15:05.462    01:22.914    0:47:37.757    01:21.580    16:04.092    1:21:31.805
56      20     PRESSMAN, Steven              HIGH FALLS NY                M 60-64              15:02.179    01:05.426    0:49:13.839    00:47.629    15:28.050    1:21:37.123
57      2      HEFFERON, Kathleen            POUGHKEEPSIE NY              F 35-39              15:08.529    00:54.789    0:49:21.347    00:38.971    15:43.019    1:21:46.655
58      86     REGAN, Patrick                KINGSTON NY                  M 45-49              16:57.372    01:07.666    0:44:32.108    00:51.221    18:28.639    1:21:57.006
59      52     KROM, Zachary                 NEW HAVEN CT                 M 30-34              15:23.037    01:06.963    0:48:18.176    00:53.421    16:50.144    1:22:31.741
60      77     DAVIS, Don                    NEW PALTZ NY                 M 65-69              17:33.186    00:57.469    0:45:52.488    00:55.499    17:20.810    1:22:39.452
61      171    NUZZO                         WOODSTOCK NY                 Coed Relay           18:34.757    00:21.555    0:45:16.489    00:22.282    18:44.762    1:23:19.845
62      151    STREET / BOLLES               KINGSTON NY                  Male Relay           17:39.303    00:30.464    0:46:55.961    00:15.117    18:10.455    1:23:31.300
63      3      CARLSTEDT, Kenneth            CLIFTON PARK NY              M 45-49              16:06.284    01:00.153    0:48:36.857    00:38.086    17:27.736    1:23:49.116
64      93     BESSETTE, Dustin              COPALTE FALLS NY             M 18-24              15:40.164    00:48.941    0:49:30.353    00:53.376    17:04.376    1:23:57.210
65      64     NEVINS, Stephen               HURLEY NY                    M 50-54              16:23.301    01:26.001    0:46:28.877    01:42.897    18:51.358    1:24:52.434
66      56     RYAN, Christopher             MORRISTOWN NJ                M 45-49              14:14.438    00:39.487    0:53:29.623    00:45.062    15:56.006    1:25:04.616
67      84     YASSOU, Michele               KINGSTON NY                  F 50-54              17:14.958    00:59.637    0:48:38.591    00:31.706    18:22.162    1:25:47.054
68      43     HINDLEY, Ralph                ELKA PARK NY                 M 25-29              15:06.667    00:55.217    0:53:09.260    00:33.642    16:25.189    1:26:09.975
69      160    PROVENCHER                    CAIRO NY                     Male Relay           18:35.454    00:41.056    0:48:48.417    00:39.910    17:43.436    1:26:28.273
70      173    KELLY                         NEW WINDSOR NY               Male Relay           15:26.415    00:29.047    0:57:15.194    00:13.415    14:49.941    1:28:14.012
71      63     WORTHINGTON, Brian            WATERFORD NY                 M 30-34              16:07.166    04:01.337    0:50:39.219    01:21.391    16:27.647    1:28:36.760
72      27     MALOY, Kevin                  VALATIE NY                   M 50-54              16:15.604    01:06.422    0:52:56.137    01:27.380    18:00.092    1:29:45.635
73      153    GARDNER                       HURLEY NY                    Coed Relay           16:40.432    00:37.432    0:55:04.042    00:14.214    17:46.722    1:30:22.842
74      60     CHATFIELD, Kristel            NEWBURGH NY                  F 25-29              16:37.511    02:07.878    0:49:14.077    01:04.073    01:35.421    1:30:27.534
75      37     DUFFY, Marcy                  SAUGERTIES NY                F 30-34              19:09.421    00:50.289    0:48:34.417    00:33.730    21:56.106    1:31:03.963
76      15     MCPHILLIPS, Shawn             MONTGOMERY NY                M 35-39              16:49.285    01:01.680    0:53:11.208    00:48.055    19:17.211    1:31:07.439
77      57     RACINE, Christa               MORRISTOWN NJ                F 40-44              15:38.659    00:49.252    0:56:02.516    00:52.820    17:56.163    1:31:19.410
78      156    ANGELINI / PAVLAK             ATHENS NY                    Coed Relay           13:45.156    00:38.141    1:02:24.315    00:21.591    14:44.957    1:31:54.160
79      66     FLYNN, Bill                   HURLEY NY                    M 50-54              17:10.268    00:58.047    0:54:33.262    01:04.313    18:35.752    1:32:21.642
80      67     FITZPATRICK, Jason            SARATOGA SPRINGS NY          M 25-29              16:08.139    04:01.680    0:53:06.210    02:20.278    16:50.408    1:32:26.715
81      80     M, Jason                      HUDSON NY                    M 25-29              17:00.524    01:33.490    0:54:25.417    01:16.076    18:11.900    1:32:27.407
82      159    VOLLANO / DEC                 NAPANOCH NY                  Coed Relay           18:28.974    00:26.316    0:54:05.816    00:30.096    19:12.317    1:32:43.519
83      16     BELLINGER, Mark               GUILDERLAND CENT NY          M 45-49              16:53.943    01:16.942    0:54:07.427    01:03.832    19:25.617    1:32:47.761
84      14     ROTHBALLER, Laura             LAGRANGEVILLE NY             F 45-49              16:59.802    00:54.957    0:56:40.246    01:03.339    18:20.656    1:33:59.000
85      59     LEOPOLD, Robert               QUEENS NY                    M 45-49              16:56.208    01:03.723    0:58:22.953    00:36.297    17:47.895    1:34:47.076
86      74     HAYES, David                  HURLEY NY                    M 50-54              17:06.758    00:49.642    0:57:15.748    00:37.075    19:08.664    1:34:57.887
87      170    TAYLOR                        WEST SHOKAN NY               Coed Relay           19:35.770    00:14.315    0:54:19.355    00:10.646    21:07.030    1:35:27.116
88      21     REDMOND, Joseph               ONEONTA NY                   M 55-59              17:52.956    01:46.893    0:53:27.799    01:48.384    20:34.503    1:35:30.535
89      166    SALOMON / TORRELLA            TILLSON NY                   Coed Relay           21:01.491    00:40.186    0:52:29.328    00:29.810    21:36.838    1:36:17.653
90      18     HERBST, Raymond               MAHOPAC NY                   M 50-54              16:38.281    00:57.447    0:57:03.274    00:46.735    20:52.121    1:36:17.858
91      6      GEUSS, Molly                  RHINEBECK NY                 F 18-24              17:18.583    01:09.225    0:57:24.696    00:49.167    19:36.507    1:36:18.178
92      164    FULLER, William               NEW HAMPTON NY               M 40-44              17:27.880    01:18.762    0:56:54.712    00:54.098    21:43.152    1:38:18.604
93      85     KRAKOWER, Martin              WOODSTOCK NY                 M 60-64              20:02.744    01:56.071    0:53:03.537    02:07.216    21:55.999    1:39:05.567
94      5      SANTOS, Kristina              NEW PALTZ NY                 F 35-39              19:07.660    01:33.791    0:55:23.226    01:15.774    22:06.366    1:39:26.817
95      88     CRANDALL, Anthony             RED HOOK NY                  M 35-39              17:26.182    01:28.130    0:57:08.465    01:09.467    22:49.843    1:40:02.087
96      91     HIPSMAN, Tonya                CHESTER NY                   F 18-24              16:38.756    00:36.820    1:02:11.575    00:59.869    19:58.720    1:40:25.740
97      163    CROUGHAN / CAMANZO            KINGSTON NY                  Female Relay         19:51.844    00:19.722    0:59:59.812    00:11.524    20:23.558    1:40:46.460
98      157    VAN BLARCUM / YALAMAS         SAUGERTIES NY                Male Relay           21:39.424    00:32.067    0:55:50.668    00:16.474    23:04.422    1:41:23.055
99      172    JORDAN / MCKENNA              CLIFTON PARK NY              Coed Relay           24:37.959    00:23.976    0:50:20.750    00:14.553    26:25.142    1:42:02.380
100     34     BIGLER, Sharon                LAKE KATRINE NY              F 50-54              19:24.597    01:30.112    0:59:43.218    00:57.329    21:35.075    1:43:10.331
101     83     VINCENT, Dick                 ELLENVILLE NY                M 55-59              21:45.087    02:08.088    0:55:10.931    01:56.199    24:16.394    1:45:16.699
102     71     DAVENPORT, Lisa               WEEHAWKEN NJ                 F 40-44              19:22.589    01:03.528    1:01:44.278    00:56.397    23:08.690    1:46:15.482
103     53     IRVIS, Marlon                 KINGSTON NY                  M 40-44              19:07.456    02:06.645    1:04:05.208    01:43.015    23:29.347    1:50:31.671
0       29     DEFFES, Adrien                BROOKLYN NY                  M 30-34              16:11.677                                                          DNF
0       81     OREILLY, Gary                 GARDINER NY                  M 40-44              19:36.837    02:05.627    1:11:06.408                              DNF

Division: Overall Male

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       65     HALSTEAD, Michael             STONE RIDGE NY               12:26.326    00:18.748    0:36:55.408    00:16.532    13:06.635    1:03:03.649
2       79     BRUNDAGE, Nick                KINGSTON NY                  11:58.435    00:22.502    0:38:03.748    00:20.403    12:41.538    1:03:26.626
3       76     TANZI, Michael                LAGRANGEVILLE NY             11:24.770    00:26.759    0:39:33.426    00:23.882    11:59.285    1:03:48.122

Division: Overall Female

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       69     RUGE, Erica                   RHINEBECK NY                 13:10.164    00:26.566    0:41:54.498    00:26.575    13:44.454    1:09:42.257
2       9      STATHERS, Michelle            POUGHKEEPSIE NY              13:41.437    00:40.067    0:43:24.140    00:30.380    13:59.644    1:12:15.668
3       47     SPIEZIO, Christene            BLOOMINGTON NY               13:43.405    00:36.626    0:44:34.319    00:45.525    14:31.496    1:14:11.371

Division: M 18-24

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       45     DURGIN, Nathan                ELKA PARK NY                 13:05.722    00:46.576    0:45:47.787    00:44.669    13:58.061    1:14:22.815
2       44     HINKEY, Peter                 ELKA PARK NY                 13:33.453    00:26.113    0:46:13.147    00:16.082    14:14.816    1:14:43.611
3       42     KAISER, Leonard               ELKA PARK NY                 13:33.367    00:26.972    0:45:57.495    00:24.304    15:03.403    1:15:25.541
4       93     BESSETTE, Dustin              COPALTE FALLS NY             15:40.164    00:48.941    0:49:30.353    00:53.376    17:04.376    1:23:57.210

Division: M 25-29

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       10     RITTER, Adam                  POUGHKEEPSIE NY              12:08.428    00:39.486    0:39:35.294    00:23.131    13:11.662    1:05:58.001
2       24     ORDISH, Robert                FREEHOLD NY                  13:24.077    00:37.902    0:42:15.197    00:17.606    14:32.280    1:11:07.062
3       26     CARR, Caleb                   RED HOOK NY                  13:08.236    00:26.138    0:44:19.929    00:19.617    14:35.711    1:12:49.631
4       22     MOSCICKI, Adam                NEW PALTZ NY                 13:50.748    00:34.701    0:45:00.320    00:43.949    15:19.610    1:15:29.328
5       43     HINDLEY, Ralph                ELKA PARK NY                 15:06.667    00:55.217    0:53:09.260    00:33.642    16:25.189    1:26:09.975
6       67     FITZPATRICK, Jason            SARATOGA SPRINGS NY          16:08.139    04:01.680    0:53:06.210    02:20.278    16:50.408    1:32:26.715
7       80     M, Jason                      HUDSON NY                    17:00.524    01:33.490    0:54:25.417    01:16.076    18:11.900    1:32:27.407

Division: M 30-34

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       62     ROHEL, Rob                    BRANCHVILLE NJ               12:08.003    00:27.106    0:39:49.540    00:24.966    13:02.854    1:05:52.469
2       70     CHAN, Henry                   FISHKILL NY                  12:27.332    00:29.391    0:40:03.092    00:28.808    13:55.910    1:07:24.533
3       94     WALDON, Eric                  KERHONKSON NY                12:25.807    00:37.157    0:42:16.041    00:30.186    13:14.721    1:09:03.912
4       13     REDMOND, Joseph               BROOKLYN NY                  12:53.493    00:52.997    0:46:06.195    00:33.927    13:59.825    1:14:26.437
5       75     YAMONE, Micky                 NEWBURGH NY                  14:03.218    00:52.559    0:44:39.320    00:42.670    15:04.872    1:15:22.639
6       36     DUFFY, Chad                   SAUGERTIES NY                14:33.758    00:52.826    0:45:04.580    00:34.143    15:08.546    1:16:13.853
7       28     WEBER, David                  BALDWIN NY                   13:54.589    01:07.438    0:46:51.593    01:10.311    15:04.175    1:18:08.106
8       52     KROM, Zachary                 NEW HAVEN CT                 15:23.037    01:06.963    0:48:18.176    00:53.421    16:50.144    1:22:31.741
9       63     WORTHINGTON, Brian            WATERFORD NY                 16:07.166    04:01.337    0:50:39.219    01:21.391    16:27.647    1:28:36.760

Division: M 35-39

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       19     DE LUCCIA, Mark               HIGHLAND NY                  13:20.858    00:23.311    0:39:25.896    00:20.107    13:43.350    1:07:13.522
2       40     BINNIE, Andrew                RHINEBECK NY                 12:59.590    00:19.591    0:41:46.036    00:21.841    13:41.643    1:09:08.701
3       50     GUEREN, Mark                  NEWBURGH NY                  13:29.327    00:25.321    0:40:10.331    00:31.864    16:02.012    1:10:38.855
4       41     MEYER, John                   VALATIE NY                   15:26.137    00:49.508    0:42:44.688    00:45.745    17:04.422    1:16:50.500
5       15     MCPHILLIPS, Shawn             MONTGOMERY NY                16:49.285    01:01.680    0:53:11.208    00:48.055    19:17.211    1:31:07.439
6       88     CRANDALL, Anthony             RED HOOK NY                  17:26.182    01:28.130    0:57:08.465    01:09.467    22:49.843    1:40:02.087

Division: M 40-44

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       38     COSTLEY, Scott                ROSENDALE NY                 12:55.220    00:39.694    0:39:32.976    00:33.967    13:49.733    1:07:31.590
2       49     VERDESI, Peter                BEACON NY                    12:27.795    00:33.832    0:41:14.965    00:30.188    13:19.214    1:08:05.994
3       30     WEINBERG, Gregory             NEW YORK NY                  13:03.722    00:41.792    0:44:07.617    00:38.646    13:52.707    1:12:24.484
4       87     KAUFFMAN, Jeffry              LAGRANGEVILLE NY             13:32.910    01:18.588    0:45:02.576    00:58.386    14:20.658    1:15:13.118
5       72     SHASHATY, Bill                STONE RIDGE NY               14:44.183    00:54.985    0:44:17.256    00:43.558    16:28.208    1:17:08.190
6       90     SHEELEY, Patrick              HIGH FALLS NY                14:34.597    00:46.237    0:45:35.682    00:57.229    15:15.866    1:17:09.611
7       12     MICHAEL, James                NEW PALTZ NY                 14:55.580    00:56.199    0:48:34.319    00:39.410    15:48.727    1:20:54.235
8       164    FULLER, William               NEW HAMPTON NY               17:27.880    01:18.762    0:56:54.712    00:54.098    21:43.152    1:38:18.604
9       53     IRVIS, Marlon                 KINGSTON NY                  19:07.456    02:06.645    1:04:05.208    01:43.015    23:29.347    1:50:31.671

Division: M 45-49

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       78     MCGOVERN, John                KINGSTON NY                  13:05.011    00:36.068    0:41:18.930    00:22.244    14:04.083    1:09:26.336
2       61     BURGESS, Ed                   NEWBURGH NY                  13:36.239    00:47.939    0:39:51.218    00:32.694    15:05.005    1:09:53.095
3       33     QUINN, Michael                PORT JERVIS NY               14:29.419    00:46.918    0:43:31.747    00:34.408    15:21.107    1:14:43.599
4       92     DEMIS, Jim                    NEW PALTZ NY                 14:16.931    00:53.225    0:46:24.817    00:34.060    14:07.506    1:16:16.539
5       8      MURPHY, Dan                   LAGRANGEVILLE NY             14:44.624    00:51.517    0:45:27.693    00:56.106    15:50.164    1:17:50.104
6       39     ARNONE, Ken                   POUGHKEEPSIE NY              13:43.971    00:48.596    0:48:20.026    00:32.933    15:13.323    1:18:38.849
7       86     REGAN, Patrick                KINGSTON NY                  16:57.372    01:07.666    0:44:32.108    00:51.221    18:28.639    1:21:57.006
8       3      CARLSTEDT, Kenneth            CLIFTON PARK NY              16:06.284    01:00.153    0:48:36.857    00:38.086    17:27.736    1:23:49.116
9       56     RYAN, Christopher             MORRISTOWN NJ                14:14.438    00:39.487    0:53:29.623    00:45.062    15:56.006    1:25:04.616
10      16     BELLINGER, Mark               GUILDERLAND CENT NY          16:53.943    01:16.942    0:54:07.427    01:03.832    19:25.617    1:32:47.761
11      59     LEOPOLD, Robert               QUEENS NY                    16:56.208    01:03.723    0:58:22.953    00:36.297    17:47.895    1:34:47.076

Division: M 50-54

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       82     STARK, Jeff                   WESTTOWN NY                  13:12.829    00:36.651    0:42:10.643    00:27.392    14:49.767    1:11:17.282
2       68     FOSTER, Dennis                PLEASANT VALLEY NY           13:51.538    01:13.007    0:41:22.880    00:39.308    15:20.149    1:12:26.882
3       51     FERNEKES, David               POUGHKEEPSIE NY              14:07.380    00:37.841    0:44:55.900    00:35.218    14:42.364    1:14:58.703
4       35     KORTRIGHT, Paul               KERHONKSON NY                13:02.624    00:58.395    0:48:16.791    00:39.864    13:51.513    1:16:49.187
5       23     HERBERT, Glenn                KINDERHOOK NY                15:51.879    01:01.089    0:45:53.601    00:54.989    16:59.192    1:20:40.750
6       64     NEVINS, Stephen               HURLEY NY                    16:23.301    01:26.001    0:46:28.877    01:42.897    18:51.358    1:24:52.434
7       27     MALOY, Kevin                  VALATIE NY                   16:15.604    01:06.422    0:52:56.137    01:27.380    18:00.092    1:29:45.635
8       66     FLYNN, Bill                   HURLEY NY                    17:10.268    00:58.047    0:54:33.262    01:04.313    18:35.752    1:32:21.642
9       74     HAYES, David                  HURLEY NY                    17:06.758    00:49.642    0:57:15.748    00:37.075    19:08.664    1:34:57.887
10      18     HERBST, Raymond               MAHOPAC NY                   16:38.281    00:57.447    0:57:03.274    00:46.735    20:52.121    1:36:17.858

Division: M 55-59

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       73     MILLER, Richard               NEW YORK NY                  15:14.893    00:56.490    0:44:23.380    01:00.545    16:38.915    1:18:14.223
2       54     GOLDBERG, Paul                RIDGEWOOD NJ                 15:02.707    00:49.578    0:46:36.681    00:39.779    16:21.245    1:19:29.990
3       55     SULLIVAN, Dennis              TROY NY                      15:05.462    01:22.914    0:47:37.757    01:21.580    16:04.092    1:21:31.805
4       21     REDMOND, Joseph               ONEONTA NY                   17:52.956    01:46.893    0:53:27.799    01:48.384    20:34.503    1:35:30.535
5       83     VINCENT, Dick                 ELLENVILLE NY                21:45.087    02:08.088    0:55:10.931    01:56.199    24:16.394    1:45:16.699

Division: M 60-64

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       32     PAPE, Bill                    COTTEKILL NY                 15:37.809    00:36.248    0:43:09.152    00:31.510    15:44.761    1:15:39.480
2       20     PRESSMAN, Steven              HIGH FALLS NY                15:02.179    01:05.426    0:49:13.839    00:47.629    15:28.050    1:21:37.123
3       85     KRAKOWER, Martin              WOODSTOCK NY                 20:02.744    01:56.071    0:53:03.537    02:07.216    21:55.999    1:39:05.567

Division: M 65-69

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       77     DAVIS, Don                    NEW PALTZ NY                 17:33.186    00:57.469    0:45:52.488    00:55.499    17:20.810    1:22:39.452

Division: F 18-24

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       6      GEUSS, Molly                  RHINEBECK NY                 17:18.583    01:09.225    0:57:24.696    00:49.167    19:36.507    1:36:18.178
2       91     HIPSMAN, Tonya                CHESTER NY                   16:38.756    00:36.820    1:02:11.575    00:59.869    19:58.720    1:40:25.740

Division: F 25-29

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       60     CHATFIELD, Kristel            NEWBURGH NY                  16:37.511    02:07.878    0:49:14.077    01:04.073    01:35.421    1:30:27.534

Division: F 30-34

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       58     KANDIEL, Kristin              PEEKSKILL NY                 15:20.186    00:33.781    0:47:47.343    00:29.113    16:37.620    1:20:48.043
2       37     DUFFY, Marcy                  SAUGERTIES NY                19:09.421    00:50.289    0:48:34.417    00:33.730    21:56.106    1:31:03.963

Division: F 35-39

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       2      HEFFERON, Kathleen            POUGHKEEPSIE NY              15:08.529    00:54.789    0:49:21.347    00:38.971    15:43.019    1:21:46.655
2       5      SANTOS, Kristina              NEW PALTZ NY                 19:07.660    01:33.791    0:55:23.226    01:15.774    22:06.366    1:39:26.817

Division: F 40-44

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       57     RACINE, Christa               MORRISTOWN NJ                15:38.659    00:49.252    0:56:02.516    00:52.820    17:56.163    1:31:19.410
2       71     DAVENPORT, Lisa               WEEHAWKEN NJ                 19:22.589    01:03.528    1:01:44.278    00:56.397    23:08.690    1:46:15.482

Division: F 45-49

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       14     ROTHBALLER, Laura             LAGRANGEVILLE NY             16:59.802    00:54.957    0:56:40.246    01:03.339    18:20.656    1:33:59.000

Division: F 50-54

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       84     YASSOU, Michele               KINGSTON NY                  17:14.958    00:59.637    0:48:38.591    00:31.706    18:22.162    1:25:47.054
2       34     BIGLER, Sharon                LAKE KATRINE NY              19:24.597    01:30.112    0:59:43.218    00:57.329    21:35.075    1:43:10.331

Division: Male Relay

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       168    ALNWICK / LEEN                COPAKE NY                    13:06.148    00:21.253    0:47:49.545    00:19.783    13:15.011    1:14:51.740
2       162    MURPHY / ZALOCKI              RENSSELAER NY                14:57.172    00:31.243    0:48:44.045    00:27.789    15:17.352    1:19:57.601
3       155    BIGLER / PRINDLE              LAKE KATRINE NY              13:01.007    00:23.737    0:53:04.437    00:17.026    13:36.878    1:20:23.085
4       151    STREET / BOLLES               KINGSTON NY                  17:39.303    00:30.464    0:46:55.961    00:15.117    18:10.455    1:23:31.300
5       160    PROVENCHER                    CAIRO NY                     18:35.454    00:41.056    0:48:48.417    00:39.910    17:43.436    1:26:28.273
6       173    KELLY                         NEW WINDSOR NY               15:26.415    00:29.047    0:57:15.194    00:13.415    14:49.941    1:28:14.012
7       157    VAN BLARCUM / YALAMAS         SAUGERTIES NY                21:39.424    00:32.067    0:55:50.668    00:16.474    23:04.422    1:41:23.055

Division: Female Relay

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       152    FOSTER / BELL-TALHELM         KINGSTON NY                  13:49.431    00:29.990    0:43:56.699    00:25.062    14:02.073    1:12:43.255
2       163    CROUGHAN / CAMANZO            KINGSTON NY                  19:51.844    00:19.722    0:59:59.812    00:11.524    20:23.558    1:40:46.460

Division: Coed Relay

Place   Bib    Name                          City                         Run 1        T1           Bike           T2           Run 2        Total Time
1       154    FERGUS / CONSTON              PLEASANT VALLEY NY           11:32.078    00:20.581    0:51:57.082    00:13.415    11:32.589    1:15:35.745
2       167    REULET                        SARATOGA SPRINGS NY          15:08.192    00:28.820    0:46:26.142    00:23.162    15:16.803    1:17:43.119
3       161    KORTRIGHT / HINCKLEY          KERHONKSON NY                16:42.537    00:17.811    0:44:34.207    00:16.065    16:54.673    1:18:45.293
4       158    MEYERS                        SAUGERTIES NY                13:37.798    00:34.575    0:49:10.890    00:25.761    15:15.352    1:19:04.376
5       171    NUZZO                         WOODSTOCK NY                 18:34.757    00:21.555    0:45:16.489    00:22.282    18:44.762    1:23:19.845
6       153    GARDNER                       HURLEY NY                    16:40.432    00:37.432    0:55:04.042    00:14.214    17:46.722    1:30:22.842
7       156    ANGELINI / PAVLAK             ATHENS NY                    13:45.156    00:38.141    1:02:24.315    00:21.591    14:44.957    1:31:54.160
8       159    VOLLANO / DEC                 NAPANOCH NY                  18:28.974    00:26.316    0:54:05.816    00:30.096    19:12.317    1:32:43.519
9       170    TAYLOR                        WEST SHOKAN NY               19:35.770    00:14.315    0:54:19.355    00:10.646    21:07.030    1:35:27.116
10      166    SALOMON / TORRELLA            TILLSON NY                   21:01.491    00:40.186    0:52:29.328    00:29.810    21:36.838    1:36:17.653
11      172    JORDAN / MCKENNA              CLIFTON PARK NY              24:37.959    00:23.976    0:50:20.750    00:14.553    26:25.142    1:42:02.380